JEŚLI NIE WIERZYSZ, ŻE AUTYZM MOŻNA WYLECZYĆ, NIE LECZ AUTYZMU, LECZ DZIECKO

 

Autyzm to choroba. Nie, autyzm to zaburzenie. Autyzm można wyleczyć. Nie, nie można. Tylko terapia ma sens. Nie, tylko leczenie. Psychotropy czy suplementy i witaminy. Medycyna konwencjonalna, homeopatia, leczenie biomedyczne, a może jeszcze coś innego? A może tylko terapia? A jeśli już to jaka? Behawioralna czy niedyrektywna? A może trochę tego i trochę tego? A może wszystko razem? Jedno po drugim czy jednocześnie? Dużo pytań i bardzo wiele niewiadomych. A co lekarz czy terapeuta to inna odpowiedź.

Rodzicu dziecka z autyzmem pamiętaj proszę, że warto dopytywać, wątpić, szukać, sprawdzać różne warianty i stale pogłębiać swoją wiedzę. Czasem weryfikować interpretacje wyników badań, przepisane leki itd. u kilku lekarzy. Czasem powtórzyć badanie. Obserwować dziecko i jego reakcje nie tylko na leki, ale też na lekarzy i terapeutów. Obserwować terapeutów i wszystkie osoby, które zajmują się Twoim dzieckiem. To, że wnuczka koleżanki Twojej babci była z danego terapeuty / rehabilitanta / lekarza / przedszkola czy poradni zadowolona, nie znaczy, że Ty i Twoje dziecko będziecie.  Sprawdzaj opinie, a potem wyrabiaj sobie swoją własną. Szukaj do momentu aż znajdziesz terapeutów, których Twoje dziecko będzie uwielbiało (tak, jest to możliwe) a jednocześnie terapia będzie mu pomagała. Szukaj lekarzy, którym zaufasz i będziesz widzieć efekty leczenia. I nawet wówczas dopytuj.

Pamiętaj też, że nie musisz wierzyć w powodzenie danej metody leczenia czy diety aby spróbować. Przecież każdemu zdarza się w czymś pomylić, a my rodzice dzieci z autyzmem często musimy podejmować decyzje, podejmując które warto byłoby mieć specjalistyczną wiedzę.

Jeśli nie wierzysz, że autyzm można wyleczyć, nie lecz autyzmu, lecz swoje dziecko.
Lecz choroby współistniejące z autyzmem.

Bądź czujna/y gdy odbierając wyniki dziecka, które są poza normą słyszysz od lekarza, że dzieci z autyzmem “tak mają”. Zweryfikuj to co mówi ten lekarz u innego specjalisty. Kilkakrotnie przy omawianiu wyników Syna słyszałam od lekarzy, że dzieci z autyzmem “tak mają”, a potem to co miało być “normalne dla dzieci z autyzmem”, dla innego lekarza okazywało się być bardzo istotną informacją do dalszej diagnostyki i leczenia.

Nie wierząc w daną metodę leczenia też możesz się pomylić. Tylko co szkodzi spróbować? Przecież kompletnie nie chodzi o to kto ma rację. Chodzi tylko i wyłącznie o to by pomóc Twojemu i mojemu dziecku.

 

 • Autorem zdjęcia jest Malcolm.
32

Podobne wpisy

Komentarze (14)

 • Agnieszka 2 lata ago Reply

  Witam. Mam syna ma 6lat ma autyzm .
  Bym chciała z kimś porozmawiać na temat nowych ćwiczeń i wogole …

  Autystycznie Empatycznie 2 lata ago Reply

  Agnieszka a napisałabyś do mnie wiadomość na fb lub maila? Bardzo chętnie porozmawiam. Mój Synek jest tylko rok młodszy od Twojego.

 • Marzena 2 lata ago Reply

  Witam,ja tez mam synka autystycznego tylko 7 latka,chętnie bym tez pogadała. Będę w Polsce za tydzień 793919355

  Autystycznie Empatycznie 2 lata ago Reply

  Marzena ja również 😉 Odezwę się do Ciebie w przyszłym tygodniu. Pozdrawiam Cię serdecznie

 • Magdalena 2 lata ago Reply

  Witam ja mam syna z Zespołem Aspergera i ma 10 lat. Chciałabym z kimś porozmawiać kto ma o tym jakąś wiedzę i ma styczność z tym zaburzeniem

  Ola 2 lata ago Reply

  Magdalena, ja tez mam syna z Za. Ma 8 lat.

 • Anita 2 lata ago Reply

  Witam. Mam w domu 13-nastolatka z autyzmem

  Autystycznie Empatycznie 2 lata ago Reply

  Anita czas nastoletni moich dzieci jeszcze przede mną, ale gdybyś chciała pogadać napisz do mnie wiadomość na FB lub maila. Pozdrawiam Cię serdecznie

  ewa 2 lata ago

  Witam…
  Mam ogromna prosbe o inf.czy autyzm u Pani dziecka wywolaly szczepienia przeciw odrze swince rozyczce? Jakie jest Pani zdanie na ten temat…jestem przed ta szczepionka i bardzo sie jej boje…mam synka 18m

  Autystycznie Empatycznie 2 lata ago

  Witam serdecznie,
  Bardzo się cieszę, że mogłyśmy porozmawiać na priv 😉
  Pozdrawiam Cię serdecznie

 • Anna 2 lata ago Reply

  Wg. mnie ślad autyzmu prowadzi do metali ciężkich a czy są one pochodzenia szczepionkowego czy nabyte nie ma większego znaczenia. Efekt będzie zawsze podobny. Po podaniu polifenoli chelatujących zauważam zmiany zachowania na lepsze. Być może zbyt szybko aby ocenić pełen efekt, ale coś jest na rzeczy, pisze o tym pięknie dr Skoczylas w książce – ‘zneutralizuj chemię z pożywienia i odzyskaj zdrowie’.

  Autystycznie Empatycznie 2 lata ago Reply

  Aniu ja ostatnio bardzo dużo czytam o chelatacji.
  Dziękuję Ci za polecenie książki dr. Skoczylas – bardzo chętnie ją przeczytam.

 • Ewelina 18 godzin ago Reply

  Witam czy moglibyśmy popisać na fb mam synka 3,5 rocznego ma zespół Westa i podejrzenie autyzmu chciałabym dopytać o diete

  Autystycznie Empatycznie 3 godziny ago Reply

  Jasne, proszę do mnie napisać na messengerze

Zostaw komentarz