Kiedy zdiagnozowano u T. autyzm przeszliśmy na dietę. Przeszliśmy, a nie T. przeszedł, bo nie wyobrażałam sobie chrupania przy Synu świeżego, pachnącego chleba, gdy on miałby dostać bezglutenowy bezsmak (niestety do tej pory nie udało mi się ani kupić ani upiec chleba bezglutenowego, który byłby jednocześnie smaczny i miał dobry skład), szkoda mi też było czasu na to by za każdym razem przygotowywać dwa oddzielne posiłki.
Czy było trudno? Nie. Czy na naszych talerzach wieje pustką? Też nie. Co wykluczyliśmy:
- MLEKO
Mleko krowie wykluczyliśmy właściwie już kilka lat wcześniej. Policzki T. już w pierwszych miesiącach życia wyraźnie pokazywały, że picie przeze mnie mleka to zły pomysł. Objawy skórne alergii zeszły po kilku dniach, od odstawienia przeze mnie wszystkich produktów zawierających mleko krowie. Policzki T. znów były gładkie, a ja (zdziwiona) poczułam się znacznie lepiej.
Jeśli chodzi o mleko większość dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu nie radzi sobie z jego trawieniem z dwóch przyczyn: z powodu braku w organizmie enzymu laktazy, co powoduje, że laktoza – cukier obecny w mleku nie może być poprawnie trawiony i z nieprawidłowego trawienia kazeiny – proteiny zawartej w mleku. Jeśli dziecko pije mleko, w jego moczu bardzo często wykrywane są związki kazomorfin – substancji podobnej składem do heroiny czy morfiny, która bardzo negatywnie oddziałuje na pracę układu nerwowego i mózgu.
2. GLUTEN
Był dla nas największym wyzwaniem. Poranna owsianka, pachnący chrupiący chleb jaglany z pobliskiej piekarni (a jednak z dodatkiem mąki pszennej), gofry w parku obok – to chcieliśmy pożegnać. Owsiankę zamieniliśmy na jaglankę lub owsiankę bezglutenową gotowaną na wodzie z dodatkiem duszonych jabłek, gruszek, cynamonu i imbiru. Chleb kupny na domowe pachnące placki z kaszy gryczanej lub jaglanej z owocami czy warzywami. A co z goframi? W naszym domu pojawiła się gofrownica (i gofry z mleka roślinnego i mąki z kaszy jaglanej) i w krótkim czasie przestały być one dla dzieci taką atrakcją.
Czemu odstawiliśmy gluten? Skuteczność diety bezglutenowej (tak jak i bezmlecznej) w autyzmie nie wiąże się bezpośrednio z alergią na gluten (czy mleko). U większości dzieci z autyzmem występują niedobory enzymów, co powoduje, że rozkład białek, w szczególności tych zawartych w zbożu – gluten (i w mleku – kazeina) jest nieprawidłowy. W przewodzie pokarmowym z glutenu (tak jak i mleka) tworzą się tzw. opiaty, które oddziałują na mózg jak morfina, a osoby znajdujące się pod wpływem tych substancji mają trudności w kojarzeniu i kontakt z nimi może być utrudniony.
Lepszy kontakt wzrokowy, niższy stan pobudzenia i częstsze próby komunikacji – te objawy zaobserwowaliśmy u Syna bardzo szybko po wprowadzeniu diety.
3. CUKIER
A dokładniej dieta bez cukrów prostych i dwucukrów, stanowiących pożywkę dla grzybów. Tu było nam o tyle łatwiej, że moje dzieci nie znają sklepowych słodyczy, biały cukier kupowałam ostatnio chyba w poprzednim wieku, a domowe wypieki słodzimy bananami lub niewielką ilością daktyli. Na początku diety wyjątkiem były lody sorbetowe. Było lato, byliśmy nad morzem w grupie innych dzieci. Teraz lody robimy sami w domu z mrożonych owoców i robimy je przez cały rok. Na wszelki wypadek znalazłam również kilka lodziarni, gdzie w ofercie są lody bez cukru, mleka i glutenu (i w bezglutenowym wafelku).
Co z wpadkami, odstępstwami, wyjątkami? Na początku zdarzały się. A to w czasie adaptacji w przedszkolu opiekunka, gdy catering nie dowiózł dania dla T., dała mu zwykłe (zawierające wszystkie trzy powyższe składniki), a to tata przez pomyłkę dał T. kawałek chleba (myśląc, że to bezglutenowy bo „tak dziwnie wyglądał” ;-)), a to ja zapomniałam uprzedzić, że ryba bez panierki. Stopniowo jednak wyeliminowaliśmy takie wpadki całkowicie. Czytamy bardzo dokładnie składy wszystkich produktów, bo gluten, cukier czy mleko bardzo często dodawane są do produktów, w których w pierwszym momencie raczej się ich nie spodziewamy. Uważamy też na gotowe produkty bezglutenowe, gdyż zwykle zawierają one dużo polepszaczy chemicznych.
Kiedy kilka miesięcy po przejściu na dietę trafiliśmy do lekarza DAN! (Defeat Autism Now! – koncentrującego się na leczeniu wszystkich aspektów medycznych autyzmu), wprowadzenie diety bezglutenowej, bezkazeinowej i bezcukrowej było jednym z pierwszych zaleceń (z długiej listy) o którym usłyszeliśmy. Leczenie medyczne DAN! to jednak długa historia na jeden z kolejnych wpisów – LECZENIE BIOMEDYCZNE – pierwsze kroki.
- Autorem zdjęcia jest Malcolm.
Spróbujcie gofrów z ziemniaków gotowanych 🙂 zarówno na słodko jak danie obiadowe czy przekąska;)
Są rewelacyjne, wprawdzie nie są chrupiące, ale pulchne, mięciutkie i cudnie pachną.
Wow 😉 A jak je zrobić? Co poza ziemniakami do nich dodajesz?
Można prosić o składniki? Potrzebuję przepis bez jaj, soi, mleka (ewentualnie mogę kozie dać), glutenu 🙂
Kasiu, pytasz o składniki na placki?
Bo jeśli tak to namaczam na noc dwie torebki kaszy gryczanej białej (w słoiku litrowym).
Rano dodaję do tego (niekoniecznie) dwa banany i trochę oleju kokosowego. Miksuję i smażę cienkie placuszki na suchej patelni.Możesz też zrobić wersję nie słodką tj. kasza plus woda plus sól.
Może już znaleźliście, ale jeśli nie to szczerze polecam chleb z kaszy gryczanej, w internecie krąży jako DOSKONAŁY. Dla mnie przepyszny, tylko z 3 składników: kasza, woda i sól. Bez drożdży! Piekę taki dla jednej dziewczynki na takiej diecie jak Wasza. Produkcja trochę trwa (1,5 dnia), ale właściwie robi się sam.
Ja robię placki właśnie z tych trzech składników i wychodzą pyszne. Następnym razem zamiast placków upiekę chleb. Dzięki za podpowiedź 🙂
Polecam gofry z ugotowanego ryżu z mlekiem kokosowym, są tak pyszne, że żadne z mąki pszennej nie są w stanie im dorównać 🙂
Wow! A coś poza ryżem i mlekiem jeszcze się do nich dodaje?
Kochana co to za lekarz ? Jak można go znaleźć, się przyjmuje ?
Hej Patrycja 😉 Już do Ciebie piszę
Ja też proszę o namiary. Na razie podejrzewam u córki zaburzenia i zbieram informacje 🙂
Hej Joasiu,
Już do Ciebie piszę.
Pozdrowienia 🙂
Moge prosic o namiary na lekarza jestesmy w trakcie diagnozy
Hej Olga, przepraszam że dopiero dziś – Święta mnie pochłonęły 😉 już do Ciebie piszę
Hey dziewczy moge prosic o dokladne przepisy na mail
Hej Aniu,
Ja często korzystam z przepisów na blogach Iwony Zasuwy i Olgi Smile oraz książek Iwony – Smakoterapia.
Moje przepisy na pyszne placki, gofry i naleśniki bez glutenu, mleka i cukru już niedługo pojawią się na blogu.
Pozdrawiam Cię serdecznie
Dziewczyny chce wprowadzic diete corce ze spectrum ale nie wiem od czego zabrac sie. Moge prosic o przepisy lub tytul ksiazki godnej pelecnia.
Hej Ola,
Uwielbiam bloga i książki Iwony Zasuwy – http://www.smakoterapia.pl oraz bloga Olgi Smile – http://www.olgasmile.com.
Ja na początku zamieniłam mąki na bezglutenowe – u nas ulubiona to jaglana (ale czytaj składy mieszanek bo te często mąją niezdrowe dodatki) i ogarnęłam kilka przepisów na pyszne placki, gofry i naleśniki (żeby rezygnacja ze zwykłego pieczywa nie była tak dotkliwa).
Już dawno przymierzałam się do wpisu na ten temat, a Twoje pytanie dodatkowo mnie zmotywowało wiec niedługo będzie :).
I ta dieta z czasem staje się zwyczajnie stylem życia i nie jest już tak odczuwalna jak na początku.
Pozdrawiam Cię serdecznie i trzymam kciuki
Witam, gratuluję wytrwałości i efektów działań, proszę o informacje o lekarzy DAN,
my jesteśmy w trakcie diagnozy naszego syna,
Informacje w tym artykule, to dla nas światełku w tunelu!
Hej Gosiu,
Już do Ciebie piszę 🙂
Równierz bym poprosiła o namiary na lekarza jestesmy w trakcie diagnozy. Synek 2 latka.
Hej Daria, już do Ciebie piszę.
Pozdrowienia 😉
Witaj:) Dziękuję za inspirujący blog! Czy my również możemy prosić o namiary na lekarza?